SIKÇA SORULAN SORULAR

Eposta adresimi nasıl değiştiririm?

Eposta adresini değiştirmek için destek birimine üyelikte kullandığın eposta adresinle beraber kullanmak istediğin yeni email adresini göndermen yeterli. Güvelik için posta kod’unu ve doğudun yılı yazman gerekiyor. Bu bilgiler destek birimine gelince değişim yapılır.
Anket’de neden hata oluşuyor?

Farklı sebeplerden dolayı hatalar oluşabilir. Internet tarayıcında (Safari, Chrome v.b) çerez’ler aktif değil ise anket sonunda sistem seni tanımaz ve hata verir. Mutlaka tarayıcında çerezlerin açık olduğunu kontrol et. Uzun bir süre anketi sonuçlandırmadan açık bırakırsan veya başka bir sayfa’ya yönlenirsen anket kapanır ve sonuçlanamaz.

“Anketin kotası doldu” ne anlama geliyor?

Anket’de ”kota doldu” ibaresi çıkıyorsa bu anketin sonuçlanması gerçekleşemez ve ödül alınamaz. Bu mesaj çıkıyorsa anketin hedeflenen panelist sayısına ulaştığı anlamaına gelir ve anket kapanır. Bu mesaj anket yayınlandıktan sonra kısa bir süre’de olabilir, bu sebeple ankete erken cevap vermek herzaman daha faydalıdır.

Bir anket’ten başka bir ankete neden yönlendirildim?

Anketler otomatik olarak profiline göre eşlendirilir ve paneliste gönderilir. Fakat, bazı durumlarda kota dolabiliyor veya kapanabiliyor, bu durumlarda sistem anket’den atmak yerine profiline uygun başka bir ankete yönlendiriyor. Bu şekilde bir ankete cevap vermek fırsatını kaybetmiyorsun. bu sebeple ankete erken cevap vermek herzaman daha faydalıdır.

Bilgilerimi başkaları ile paylaşıyormusunuz?

Hayır, senin iznin olmadan başka bir kurum veya kişi ile bilgilerini paylaşmıyoruz. Verdiğin yanıtlar sadece araştırma amaçlı kullanılmakta. Kişisel bilgilerin senin iznin olmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmıyoruz ve verdiğin yanıtlar gizli kalır.

All rights reserved. 2018 @ Syno International

Main